National Dressage Championships 2017

The Connolly’s Red Mills Dressage Championships take place on Sunday 20th August 2017 at Mullingar Equestrian Centre, Co. Westmeath.

Teams and individuals (Advanced Primary, Intermediate, and Advanced Intermediate) are required to qualify for the championships finals.  Teams may only qualify at their respective regional qualifier while individuals may qualify at any qualifier around the country.

To qualify, clubs are permitted to enter teams of three or four riders. These must contain no more than two riders from any one grade representing no less than two grades. Reserves must also be nominated on the official entry form in advance. The number of teams qualifying at each regional qualifier will depend on the number of teams which start on the day of the qualifier.

In the individual classes, the top four rider and horse combinations from the Advanced Primary, Intermediate and Advanced Intermediate classes at each qualifier will go forward to the championships. 

Clubs must use the official entry form to enter their respective regional qualifier.

Connolly's Red Mills Dressage Championship's Qualifiers 2017

DateRegionOrganiserVenueCounty
23rd April 2017MidlandsMo Chara Riding ClubKilrainey Equestrian CentreKildare
7th May 2017WestLetterkenny Riding ClubEglington Equestrian CentreDerry
28th May 2017West LeinsterWest LeinsterRedHills StudKildare
18th June 2017South WestSouth West Riding ClubSkevanish Equestrian CentreCork
25th June 2017North EastNorth EastRavensdale Lodge Equestrian CentreLouth
2nd July 2017South EastKilotteran Riding ClubKilotteran Equitation CentreWaterford
2nd July 2017West MidlandsClonlara Riding ClubClonlara Equestrian CentreClare
16th July 2017South LeinsterSouth LeinsterMarlton StudWicklow
16th July 2017WestWest Coast Riding ClubClaremorris Equestrian CentreMayo

Qualified Teams & Individuals 2017

The following rider & horse combinations have qualified for this years Connolly’s Red Mills National Dressage Championships at Mullingar Equestrian Centre, Co. Westmeath on Sunday 20th August 2017.

Please contact National Office to notify of any discrepancies.  

If your horse is marked by ****, please contact National Office.

Forename
Surname
Horse
Club
Class
Qualifier
Region
Helen Alexander Chatsworth Lux Greenhills Advanced Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Jane Averill Moneybog Black Jack Ashbrook 1 Team Championship 25/07/2017 North East
Ceara Banner RRC Soprano Abbeylands Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Imogen Bertin Hatbox **** Knocknamana Country Advanced Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Tracey Binek Capitol Coin Tara Hill Team Championship 23/04/2017 Midlands
Tracey Binek Capitol Coin Tara Hill Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands
Karen Blakely Belline Rover Unicorn Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Maria Blomen Mr Darcy Sir Highland Lodge Advanced Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Caroline Boyd Kiltroms Sunny Boy South Roscommon Advanced Primary Championship 16/07/2017 West
Shauna Boyle Ardnaglass Boy Letterkenny Advanced Intermediate Championship 07/05/2017 West
Lindsey Ilona Brady Trigger Joe Castle Hill Team Championship 25/07/2017 North East
Lindsey Ilona Brady Trigger Joe Castle Hill Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Margaret Brannigan Out Of The Blue Ashbrook 1 Team Championship 25/07/2017 North East
Tara Brennan Raven Lad Drumcoura Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands
Phoebe Bright Dragon Bright **** Glengarriff Team Championship 18/06/2017 South West
Phoebe Bright Dragon Bright **** Glengarriff Advanced Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Natasha Brotherton Wigor Friary Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Sophie Browne Wish Upon A Star Corrib Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 West
Sophie Browne Wish Upon A Star Corrib Team Championship 16/07/2017 West
Agnieszka Busz Ekstreme Rathfarnham Advanced Primary Championship 28/05/2017 West Leinster
Niamh Campbell Boots Ashbrook 2 Team Championship 25/07/2017 North East
Francisca Carton Top Notch Tonto Benbulben Intermediate Championship 16/07/2017 West
Francisca Carton Top Notch Tonto Benbulben Team Championship 16/07/2017 West
Mark Cassidy Supreme Gypsy Foxborough Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Mark Cassidy Supreme Gypsy Foxborough Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Helen Clarke Out Of The Blue Ashbrook Advanced Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Helen Clarke Out Of The Blue Ashbrook 2 Team Championship 25/07/2017 North East
Karina Clarke Sofias Girl Rathfarnham Advanced Primary Championship 16/07/2017 South Leinster
Anne Clune Ragazza Bella Carne Team Championship 02/07/2017 South East
Ruth Concannon Toureenard Glint Of Reality Kerry Advanced Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Janet Cooke Louis Two Tone Tara Hill Team Championship 23/04/2017 Midlands
Janet Cooke Louis Two Tone Tara Hill Advanced Primary Championship 23/04/2017 Midlands
Alan Cope Newtown Lad Warrington Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Alan Cope Newtown Lad Warrington Team Championship 02/07/2017 South East
Gemma Cousins Bridgetown Dancer Carne Team Championship 02/07/2017 South East
Evelyn Coyne Temple Troy Corrib Team Championship 16/07/2017 West
Dearbhle Creagh Tickle Time Killossery Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Catriona Cronin Major Tom of Waterloo North Cork Team Championship 18/06/2017 South West
Catriona Cronin Major Tom of Waterloo North Cork Advanced Primary Championship 18/06/2017 South West
Ann Croome Carroll Diamond Culture Kilcoran Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Jennifer Crowley Loughroe Sally Benbulben Team Championship 16/07/2017 West
Ericka Cummins Kilotteran Roisin **** Kilotteran Advanced Primary Championship 02/07/2017 South East
Tara Dalton Kildalton Rare Gem Clonlara Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Tara Dalton Kildalton Rare Gem Clonlara Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Ruth Daunt Destination Unknown Ballycanew Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Lorna Davenport Kilkea Beautiful Dreamer Foxborough Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Nicola Davidson Homegrown Lexi Ard Lu Advanced Primary Championship 25/06/2017 North East
Laura Deak Beech Hill Bella Enniskerry Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Lorne Deegan Derryvale Princess Ballycanew Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Mairead Dolan Master Touch Castle Hill Advanced Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Mairead Dolan Master Touch Castle Hill Team Championship 25/07/2017 North East
Aisling Donoghue Walmore Sport Corrib Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 West
Aisling Donoghue Walmore Sport Corrib Team Championship 16/07/2017 West
Emma Downey Phidelmas Cloud Greenhills Advanced Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands
Lauren Doyle Handsome Jack Cheval Team Championship 25/07/2017 North East
Geraldine Doyle Clonmult Glen Hollybrook Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Louise Edwards Killydesert Bob **** Letterkenny Team Championship 07/05/2017 West
Sinead Ellis Westcoast Cougar Killcarrick Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Claire Fannin Phillistown GVP Hollybrook Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Aoife Farrelly Sorrento Lass Mo Chara Advanced Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands
Loraine Fegan Molly **** Bel Air Advanced Primary Championship 16/07/2017 South Leinster
Erin Fergus Bandyt Benbulben Intermediate Championship 07/05/2017 West
Erin Fergus Drumbad Premon Heights Benbulben Team Championship 16/07/2017 West
Lesley Fitzgerald Amhac An Ri Mosstown 1 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Helena Fitzgerald Gentleman James Ashbrook Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Laura Fitzsimons Kilronan Duff Ashbrook Advanced Primary Championship 28/05/2017 West Leinster
Laura Fitzsimons Kilronan Duff Ashbrook 1 Team Championship 25/07/2017 North East
Deborah Freeland Diamond Chancer Brooke Lodge Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Deborah Freeland Diamond Chancer Brooke Lodge Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Jane Gaffney Somhairle Beartie Wooster Benbulben Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 West
Geraldine Gaul Kool Colour Cheval Advanced Primary Championship 23/04/2017 Midlands
Sara Gems Ballinglanna Lucky Glengarriff Team Championship 18/06/2017 South West
Lorraine Gillespie Carrickfact Rocco Tir Conaill Advanced Primary Championship 07/05/2017 West
Dervilla Glynn Ballustree Oki Doki Hollybrook Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Dervilla Glynn Ballustree Oki Doki Hollybrook Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Isobelle Gould Foxy Furisto Barrow Valley Team Championship 02/07/2017 South East
Isobelle Gould Foxy Furisto Barrow Valley Advanced Primary Championship 02/07/2017 South East
Carolina Gullberg Lurganbawn Charlie Ashbrook Advanced Primary Championship 25/06/2017 North East
Carolina Gullberg Lurganbawn Charlie Ashbrook 2 Team Championship 25/07/2017 North East
Stephanie Haiber Drumbad Miss Erin Benbulben Advanced Primary Championship 07/05/2017 West
Melanie Hammel Taylor Slaney Cruise Carne Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Melanie Hammel Taylor Slaney Cruise Carne Team Championship 02/07/2017 South East
Clare Harrington Hunting Princess (IRE) Dunbyrne Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Orla Harrington DBS Goldfever Dunbyrne Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Bridget Hearne Jolly Oscer Barrow Valley Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Bridget Hearne Jolly Oscer Barrow Valley Team Championship 02/07/2017 South East
Petra Anne Hewer Luidam Gold West Coast Intermediate Championship 16/07/2017 West
Aisling Hughes Full Set Fred South Roscommon Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 West
Tanya Jacob My Pal Al Letterkenny Team Championship 07/05/2017 West
Karyn Jamieson LNG Huntingfield Cruise Killcarrick Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Katie Jones High Meadows Billy Ballinrobe Advanced Primary Championship 16/07/2017 West
Genna Kavanagh Royoco King Killcarrick Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Genna Kavanagh Royoco King Killcarrick Advanced Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Ann Marie Keating Divineys Rebel Foxborough Advanced Primary Championship 16/07/2017 South Leinster
Vera Keatings Madges Lane Jen Letterkenny Team Championship 07/05/2017 West
Vera Keatings Madges Lane Jen Letterkenny Intermediate Championship 07/05/2017 West
Aisleen Keenan Uisce Beatha Ard Lu Advanced Primary Championship 25/06/2017 North East
Gemma Kelly Old Orchards Grey Border Counties Advanced Primary Championship 25/06/2017 North East
Lorraine Kennedy Major Furisto Annaharvey Advanced Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands
Edel King Don Quixota Tara Hill Team Championship 23/04/2017 Midlands
Edel King Don Quixota Tara Hill Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands
Mary Deirdre Kinsella Tullyroan Cracker Kilotteran Advanced Primary Championship 16/07/2017 South Leinster
Vojtech Kroupa Mountkeeffe Sunrise North Cork Team Championship 18/06/2017 South West
Vojtech Kroupa Mountkeeffe Sunrise North Cork Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Mary Leavy Riverstown Express Moyglare Advanced Primary Championship 28/05/2017 West Leinster
Sabine Linka Schalke Blue Rocco Round Tower Team Championship 16/07/2017 West
Sabine Linka Schalke Blue Rocco Round Tower Advanced Primary Championship 16/07/2017 West
Sarah Loane Vigo (KWPN) Brooke Lodge Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Daphne Lush Millpoint Carnival Foxborough Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Emer Lyons Aughanahown Villa Mosstown 2 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Margaret Manning Apachi Glengarriff Team Championship 18/06/2017 South West
Jayne Mannion Celtic Queen Ballyteague Advanced Primary Championship 28/05/2017 West Leinster
Kim Mc Cann Bray Summer Breeze Brooke Lodge Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Bernadette Mc Carthy Greystone Mist South West Team Championship 18/06/2017 South West
Bernadette Mc Carthy Greystone Mist South West Advanced Primary Championship 18/06/2017 South West
Cormac Mc Cormack Lenamore Santa Fea Letterkenny Team Championship 07/05/2017 West
Cormac Mc Cormack Lenamore Santa Fea Letterkenny Advanced Intermediate Championship 07/05/2017 West
Patricia Mc Dermott Saddlers Mystery (IRE) Clonlara Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Patricia Mc Dermott Saddlers Mystery (IRE) Clonlara Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Mary Mc Entee Jack Sparrow Mosstown 1 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Cassandra Mc Gee Gone With The Fairies Donegal Gaeltacht Team Championship 07/05/2017 West
Cassandra Mc Gee Gone With The Fairies Donegal Gaeltacht Advanced Intermediate Championship 07/05/2017 West
Patricia Mc Glynn Salalah Princess Khareef Killcarrick Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Stephanie Mc Glynn Kildangan Rob Roy Killcarrick Advanced Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Lisa Mc Laughlin Cruaghs Giddy Up Castle Hill Team Championship 25/07/2017 North East
Lauren Mc Laughlin Actinium Lily Inishowen Intermediate Championship 07/05/2017 West
Aine Mc Loughlin First Man Lara Mosstown 2 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Rebekah Mc Nally Ard Eclipse Brooke Lodge Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Caroline Mc Quillan Edenagor Kate Border Counties Advanced Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Tabitha Millar Hagerty Ballylynch HP Twinfort Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Eileen Moloney ODT Silky Seal South West Team Championship 18/06/2017 South West
Fionnuala Moloney Carey Mr Alsorts Clonshire Advanced Primary Championship 02/07/2017 West Midlands
Caitriona Monks Walsh Luca Cheval Team Championship 25/07/2017 North East
Michael Moore Guaranteed Gold Ashbrook 1 Team Championship 25/07/2017 North East
Michael Moore Smart Decision Ashbrook 2 Team Championship 25/07/2017 North East
Marie Moore Seafin Castle Hill Team Championship 25/07/2017 North East
Glynis Morgan Cooldiamond Lady Benbulben Advanced Primary Championship 16/07/2017 West
Erin Morris Into The Clouds North Cork Team Championship 18/06/2017 South West
Erin Morris Freedom D Elle North Cork Advanced Primary Championship 18/06/2017 South West
Fiona Morrissey Brent Warrington Team Championship 02/07/2017 South East
Audrey Murphy Glencarrig Chloe **** Twinfort Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Donna Murray Kiko Temple Dalysgrove Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Donna Murray Lady Temple Dalysgrove Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Lisa Muszynski Kilotteran Lad Kilotteran Advanced Primary Championship 02/07/2017 South East
Lizzie Naughton Andyanderson Round Tower Team Championship 16/07/2017 West
Marie Louise Nolan June Flight Warrington Team Championship 02/07/2017 South East
Carmel Norton Glen Misty Warrington Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Jo O' Callaghan B.B.B. Paddywack Finn Glengarriff Team Championship 18/06/2017 South West
Jo O' Callaghan B.B.B. Paddywack Finn Glengarriff Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Emer O' Donnell Mosstown Tod Mosstown Advanced Primary Championship 23/04/2017 Midlands
Emer O' Donnell Mosstown Tod Mosstown 2 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Mary O' Donovan Ellamay Maigh Inse South West Team Championship 18/06/2017 South West
Claire O' Dwyer Cut Above Cheval Advanced Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Claire O' Dwyer Cut Above Cheval Team Championship 25/07/2017 North East
Niamh O' Huid Ser Kai Dunbyrne Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Niamh O' Huid Ser Kai Dunbyrne Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Caroline O' Neill Miss Double Dutch Warrington Team Championship 02/07/2017 South East
Caroline O' Neill Miss Double Dutch Warrington Advanced Primary Championship 02/07/2017 South East
Thomasina O' Reilly Rosscon Camille Mosstown 2 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Margaret O' Riordan Casanova Kenry Twinfort Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Margaret O' Riordan Casanova Kenry Twinfort Advanced Primary Championship 02/07/2017 West Midlands
Wendy O' Shea Silly Billie Jean South West Team Championship 18/06/2017 South West
Wendy O' Shea Silly Billie Jean South West Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Nessa O' Sullivan Wexford Moondance Carne Team Championship 02/07/2017 South East
Nessa O' Sullivan Wexford Moondance Carne Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Aishling O' Sullivan Ballinteskin C Two Cheval Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Aisling O' Sullivan Ballinteskin C Two Cheval Team Championship 25/07/2017 North East
Catherine O' Sullivan Asdee Lily Corrib Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Catherine O' Sullivan Paintwork Lad Corrib Intermediate Championship 16/07/2017 West
Catherine O' Sullivan Paintwork Lad Corrib Team Championship 16/07/2017 West
Louise Parkhill DSL Walk On By Tara Hill Team Championship 23/04/2017 Midlands
Susan Patterson Fear Liath Barrow Valley Team Championship 02/07/2017 South East
Milla Pennefather Ballinclea Golden Guy Riverside Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Sarah Phelan Addrigoole Lightening Jack Mosstown Advanced Primary Championship 23/04/2017 Midlands
Sarah Phelan Addrigoole Lightening Jack Mosstown 1 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Marianne Pilote Baltydaniel Silver Prince Clonlara Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Marianne Pilote Baltydaniel Silver Prince Clonlara Advanced Primary Championship 02/07/2017 West Midlands
Liz Potter Hes A Dandy Donegal Gaeltacht Team Championship 07/05/2017 West
Liz Potter Hes A Dandy Donegal Gaeltacht Advanced Primary Championship 07/05/2017 West
Olga Price Broe Hollybrook Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Anthony Quigley Miss Murphy Clonlara Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Hannah Rafferty Cor Rambler Ard Lu Intermediate Championship 25/06/2017 North East
Gerry Reid Commanche **** Clonough Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Jane Reid Ramor Lad **** Enniskerry Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Jamie Robinson Bayview Harry **** Waterford Intermediate Championship 02/07/2017 South East
Niamh Ruane Dusky Moon Round Tower Team Championship 16/07/2017 West
Niamh Ruane Irish Cousin Round Tower Intermediate Championship 16/07/2017 West
Rudy Schneider My Boy Boysie Donegal Gaeltacht Team Championship 07/05/2017 West
Rudy Schneider My Boy Boysie Donegal Gaeltacht Advanced Intermediate Championship 07/05/2017 West
Zoe Shannon Dodge City (FR) Castledermot Advanced Primary Championship 02/07/2017 West Midlands
Nicola Sheridan Manninard Moli Benbulben Team Championship 16/07/2017 West
Magdalena Slusarczyk Stracomer Super Trooper Benbulben Intermediate Championship 07/05/2017 West
Owen Smyth Orlando (KWPN) Twinfort Team Championship 02/07/2017 West Midlands
Helen Taylor Lil Bouncer Foxborough Advanced Intermediate Championship 16/07/2017 South Leinster
Helen Taylor Lil Bouncer Foxborough Team Championship 16/07/2017 South Leinster
Lynne Thompson Blackstown Master Class Inishowen Advanced Primary Championship 07/05/2017 West
Suzanne Walsh Revery Dunbyrne Team Championship 28/05/2017 West Leinster
Kate Walsh Toy Story Boy Highland Lodge Advanced Primary Championship 18/06/2017 South West
Ita Walsh Mountkeeffe Sunshine North Cork Team Championship 18/06/2017 South West
Ita Walsh Mountkeeffe Sunshine North Cork Intermediate Championship 18/06/2017 South West
Patricia Warren Burinex Donegal Gaeltacht Team Championship 07/05/2017 West
Maria Whelan Theos Diamond Annaharvey Advanced Intermediate Championship 28/05/2017 West Leinster
Teresa Whyte Dunlavin Cool Customer Mosstown Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands
Teresa Whyte Dunlavin Cool Customer Mosstown 1 Team Championship 23/04/2017 Midlands
Fiona Wood BVS Baltic Storm Friary Advanced Intermediate Championship 02/07/2017 West Midlands
Sue Zajac Mr "T" Round Tower Team Championship 16/07/2017 West
Jurgita Zelvyte Ferry Hill Boy Kilrainy Advanced Intermediate Championship 23/04/2017 Midlands

Advertisement

Advertisement

Latest News